04

ייצוג ספרותי

המטרה בייצוג ספרותי היא למצוא מוציא לאור בחו"ל שידפיס וישווק את הספר לשוק המקומי שלו, ובמידת הצורך גם יתרגם את הספר לשפת המקום.
הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא דרך סוכנים ספרותיים בחו"ל, שלהם גישה וקשרים עם מספר רב של הוצאות לאור במדינות שונות. למעשה, הסוכנים הספרותיים הם אלה שמניעים את תעשיית התוכן ואליהם חשוב מאוד להתחבר.
איבוקפרו יוצרת קשרים עם סוכנים ספרותיים מכל העולם, ומציעה להם עיסקאות של מכירת זכויות יוצרים של הספרים הרלוונטיים לתחום פעילותם. כאשר נמצא הספר הרצוי לסוכן, איבוקפרו מלווה את תהליך החתימה על ההסכם ומימושו בשנים שלאחר מכן.
בנוסף, איבוקפרו מייצגת סופרים בירידי הספרים הבינלאומיים הגדולים בעולם, כולל לונדון, בולוניה, ניו יורק, בייג'ינג ופרנקפורט. בירידים אלו מתקיימות פגישות רבות עם סוכנים ספרותיים ומול"ים מכל העולם, וניתן להגיע להשיגים משמעותיים בזמן קצר.
פעילות זו הניבה כבר מספר עיסקאות עם מול"ים וסוכנים ספרותיים באירופה, ארצות הברית וסין. כאשר העיסקה המשמעותית ביותר היתה הדפסת מהדורה ראשונה של 8,000 ספרים של ספר בתחום השיווק בסין!
היערכות סופר בודד לעבודה מול חו"ל פירושה נכונות להשקעה רצינית לאורך שנים של כסף, זמן ואנרגיה, יכולת התמדה, גישור על פער השפות, הכנת תרגומים לשפות שונות ו/או תקצירים של הספר העברי, והתמודדות עם קושי המרחק ע"י הגעה לזירות הפעולה העיקריות. לכן יש יתרון עצום לריכוז מאמץ עבור סופרים ישראלים בידי נציג.
אחת הדרכים האפקטיביות ביותר לעשות זאת, הינה השתתפות בירידי ספרים בינלאומיים המתקיימים מספר פעמים בשנה במקומות שונים בעולם ומאפשרים חשיפה לבכירי המו"לים, המפיצים, הסוכנים הספרותיים והמבקרים.
הירידים הגדולים בעולם בהם אנחנו משתתפים:

פרנקפורט, גרמניה
זהו יריד הספרים הגדול ביותר בעולם, המרכז אליו את אנשי תעשיית התוכן מכל העולם, ובמהלכו נחתמות כ-5,000 עיסקאות זכויות יוצרים בכל שנה. הייתרון בריכוז פעילות לתקופת היריד ברור, ומסיבה זו הוא גם נתמך על ידי מכון היצוא הישראלי.
בשנת 2018 קיבלה איבוקפרו מעמד רישמי של סוכנות ספרותית בינלאומית, לאחר שחתמנו על מספר חוזי זכויות יוצרים, ונכנסה כסוכנות רשמית למרכז לזכויות יוצרים (LASC – Literary Agents & Scouts Centre) שיתקיים במסגרת היריד. זוהי זירת מסחר בינלאומית לקניה ומכירה של זכויות יוצרים לספרים, לתוכן דיגיטלי, לסרטים וטלוויזיה. מעל 800 סוכנים ספרותיים ומוציאים לאור משתתפים באלפי פגישות של אחד על אחד ודנים בקניה ומכירה של תוכן. איבוקפרו פועלת בשני מקומות ביריד פרנקפורט, גם במרכז לזכויות יוצרים וגם בביתן הישראלי בחסות מכון הייצוא.
היריד מתקיים אחת לשנה בחודש אוקטובר ונמשך 5 ימים.

לונדון, אנגליה
זהו היריד הוותיק ביותר ובשנת 2019 יחגוג את שנתו ה-48!
עיקר הפעילות היא של מול"ים וסוכנים ספרותיים מאירופה, וזוהי הזדמנות לרכז פעילות מולם.
גם במסגרת יריד זה מופעל מרכז לזכויות יוצרים (IRC – International Rights Center) המשמש כזירת מסחר בינלאומית לקניה ומכירה של זכויות יוצרים בתוכן דיגיטלי, לספרים סרטים וטלויזיה. מעל 600 סוכנים ספרותיים ומוציאים לאור משתתפים באלפי פגישות של אחד על אחד ודנים בקניה ומכירה של תוכן.
כסוכנות ספרותית, גם נציגי איבוקפרו משתתפים בעשרות פגישות סוכנים ספרותיים ומו"לים מכל העולם, ומציגים להם את הספרים הרלוונטים לתחום התמחותם מתוך הקטלוג הבינלאומי שלנו.
יריד הספרים הבינלאומי בלונדון מתקיים בחודש אפריל בכל שנה ונמשך 3 ימים.

בייג'ינג, סין
יריד זה הוא השער לתוכן ספרותי בסין בפרט ובמזרח בכלל, הן באופן המסורתי דרך הוצאות ספרים והן בעולם הדיגיטלי. חשוב לדעת שאפשרויות השיווק הדיגיטלי בסין התפתחו מאוד בשנים האחרונות ומאפשרות לסופרים ישראלים למכור את ספריהם באתרים המובילים בסין (לפחות 10 מהם בגודל של אמזון או הרבה יותר).
בשנת 2018 ייפתח גם איזור מיוחד לשיחות פרטיות עם סוכנים ומו"לים שהכניסה אליו אפשרית אך ורק בהזמנה ועם תג מיוחד. ביריד בבייג'ינג אפשר לפגוש בעיקר אנשי מקצוע סינים הכוללים מו"לים וסוכנים ספרותיים. אלו מגיעים כדי לפגוש ולבחור את הספרים אותם ירצו לייצג ולקדם.
יריד זה נחשב ליריד עממי יחסית והכניסה אליו היא במחיר נמוך. לכן, מגיעים אליו הרבה מאוד אנשים פרטיים ואפילו הרבה ילדים. למען הילדים, מייעדים מארגני היריד פינות והפעלות המיועדות להם והקשורות לספרי ילדים בכלל ולאלו המוצגים ביריד בפרט.
היריד מתקיים בחודש אוגוסט ונמשך 5 ימים.

ניו-יורק – Book Expo, ארצות הברית
יריד של 3 ימים המתקיים פעם בשנה בחודש מאי-יוני בניו-יורק. היריד שם לעצמו כמטרה להפגיש את הסופרים עם הקוראים והטכנולוגיות המתקדמות ביותר כדי לחזק את מעמד המילה הכתובה ולאפשר לכל הצדדים להבין לאן הדברים מתקדמים.
כמו הרבה דברים בארה"ב, גם יריד הספרים הזה הוא פסטיבל במלוא מובן המילה! האווירה והנראות הינם של הפנינג והיריד מציע הפעלות ופעילויות שונות כמו: הרצאות של סופרים על חייהם, הקראה של קטעים נבחרים מספרים שונים, שעת סיפור לגילאים שונים, מפגשי למידה למיניהם ועוד.
כל המציגים מנסים למכור את מרכולתם ועושים זאת באולמות הגדולים כמו גם במפגשים אינטימיים וכל המגיעים יכולים לצאת עם המון המון מתנות.

יריד ספרי הילדים בבולוניה, איטליה
יריד זה הוא ייחודי בכך שהוא עוסק אך ורק בספרות ילדים, ומתרחש מדי שנה בבולוניה איטליה. ביריד מוצגים אלפי ספרים מכל העולם ויש אגף מיוחד המוקדש למאיירים. מדובר ביריד ספרות הילדים הגדול והחשוב בעולם, במהלכו נסגרות עסקאות רבות לתרגום, הפצה ופרסום ספרי ילדים, כולל מישראל. ביריד משתתפות כל המדינות וכל בתי ההוצאה לאור הגדולים והידועים בעולם, אך גם בינוניים וקטנים.

תמיכת משרד התרבות והספורט
תודתינו למשרד התרבות והספורט על תמיכה כספית בפעילותינו בהפצת ספרות עברית מתורגמת בחו"ל.

הוועדה המקצועית שלנו לבחינת ספרים לתרגום מזמינה סופרים ישראלים שספרם יצא לאור בעברית, להגיש בקשה לתרגום והפצת ספרם בחו"ל באמצעות טופס צור קשר שבאתר.